Reklama:

Nawracające infekcje uszu – jak sobie z nimi radzić?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Nawracające infekcje uszu – jak sobie z nimi radzić?

Panthermedia

Stan zapalny ucha

Infekcje uszu dotykają zarówno maluchów, jak i dorosłych. Jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego jest ostre zapalenie ucha środkowego. Infekcje uszu są chorobami, które stosunkowo często nawracają – jak sobie radzić z tego typu infekcjami?

Reklama:

Ostre zapalenie ucha środkowego to choroba, której towarzyszą gwałtowne objawy – choroba, ból ucha, niedosłuch oraz przekrwienie, uwypuklenie błony bębenkowej oraz niekiedy wyciek z ucha. U dzieci dodatkowo mogą pojawić się biegunka, wymioty i drażliwość. O nawracających infekcjach mówimy wtedy, gdy w przeciągu pół roku wystąpiły co najmniej trzy infekcje ucha lub cztery i więcej infekcji w przeciągu roku. 

Nawracające stany zapalne ucha mogą mieć szereg przyczyn – osłabienie odporności, nawracające zapalenia gardła i górnych dróg oddechowych. Infekcje najczęściej dotykają ucha zewnętrznego i środkowego.

Objawy chorób ucha

Otalgia to ból ucha zlokalizowany wewnątrz ucha, choć – co ważne – przyczyną bólu ucha nie zawsze jest stan zapalny, który się w nim toczy. Unerwienie ucha to splot nerwów szyjnych, współczulnych i językowo-gardłowych, stąd często infekcje gardła również mogą dawać odczucie bólu. Nawracający ból ucha może więc świadczyć niekoniecznie o infekcji ucha, a np. o nawracającej lub niedoleczonej infekcji gardła. O infekcji w obrębie ucha może stanowić pojawiający się wyciek. Nawracające wycieki z ucha są objawem infekcj, toczącej się w kanale ucha. Groźne są szczególnie ropne, cuchnące wycieki towarzyszące zapaleniu ucha – często dodatkowym objawem są zaburzenia neurologiczne, które mogą wskazywać na problemy wewnątrzczaszkowe.  

fot. panthermedia

Nawracające infekcje – jak sobie z nimi radzić

W przypadku nawracających infekcji ucha należy doszukać się ich przyczyn. Leczenie objawowe może nie przynieść zamierzonego skutku.  Nieleczone infekcje uszu mogą przyczynić się do wystąpienia ogólnoustrojowego zakażenia, a w związku z tym pogłębienia choroby. Rozwijająca się infekcja może prowadzić do problemów z gryzieniem, żuciem i przełykaniem. Zakażenie może rozprzestrzenić się na ślinianki przyuszne, stawy skroniowo-żuchwowe oraz węzły chłonne. Leczenie oparte jest zazwyczaj na pobraniu wymazu z ucha, aby przeprowadzić badanie mikrobiologiczne. Najczęściej za zapalenia i infekcje uszu odpowiedzialne są bakterie, głównie paciorkowce i gronkowce. Analizy mikrobiologiczne pozwalają na określenie szczepu bakterii, co pomoże w dobraniu odpowiedniego, skutecznego antybiotyku. Pamiętajmy – odpowiednio dobrany antybiotyk zapewnia skuteczne zabicie bakterii odpowiedzialnych za infekcję. Antybiotyk, który nie działa przeciwko danej bakterii, to dłuższe leczenie!

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Ucho

słuchawki kostne
Witam Posiadam spory ubytek słuch oraz szumy uszne. Z tego powodu boję się używać zwykłych słuchawek, a uwielbiam słuchać audiobooki. Niedawno dowiedziałem się o słuchawkach kostnych, a nawet jedne ...
gość
ubytek słuchu-wyliczenie średniej z częstotliwości
Witam, Czy to możliwe, że od 1.01.2024 weszła tak rewolucyjna zmiana jak rozpoznanie wyniku badania słuchu jak wyliczenie średniej dB z dwój częstotliwości (do tej pory było z 4)?
gość
Szumy / Piski uszne
Witam kilka lat temu w wyniku urazu mechanicznego / ciśnieniowego ucha pękła mi błona bębenkowa i uszkodziła się trąbka słuchowa , jest w tym uchu ubytek słuchu ale nie jakiś wielki , akceptuje to , ...
gość
Zawał ucha
Witam. Czy ktoś przeszedł zawał ucha? Nagle zaczęłam odczuwać pulsowanie w uchu. Po kilku dniach miałam wrażenie przytkania ucha. Jak pojechałam do lekarza, co niestety nie nastąpiło prędko (przymuso...
Reklama:
Reklama: