Infekcje uszu dotykają zarówno maluchów, jak i dorosłych. Jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego jest ostre zapalenie ucha środkowego. Infekcje uszu są chorobami, które stosunkowo często nawracają – jak sobie radzić z tego typu infekcjami?
Leczenie infekcji uszu
Leczenie infekcji ucha oparte jest na stosowaniu zarówno antybiotyków, jak i innych leków – np. przeciwzapalnych, które zbijają gorączkę oraz działają przeciwzapalnie. Stosuje się również leki obkurczające błonę śluzową nosa, co pozwala na odblokowanie trąbki słuchowej. Zastosowanie znajdują również leki mukoaktywne, które dają szansę na łatwiejsze odblokowanie jamy bębenkowej. Domowe sposoby leczenia infekcji uszu mogą okazać się nieskuteczne.
Jak zapobiegać infekcjom uszu
W przypadku nawracających infekcji warto wybrać się do specjalisty, aby odnaleźć przyczynę choroby. Zapobieganie chorobom uszu obejmuje m.in. zmianę stylu życia, poprawę higieny czy stosowanie leków przepisanych przez lekarza do końca, a nie przerywanie kuracji w połowie. Pamiętajmy, że powikłania nieleczonych, nawracających infekcji ucha mogą prowadzić do zapalenia opon mózgowo–rdzeniowych, ropni podtwardówkowych, zakrzepowego zapalenia zatoki esowatej i ropnia móżdżku, które stwarzają zagrożenie dla życia.