Zaburzenia równowagi i zawroty głowy są subiektywnymi odczuciami związanymi z objawami uszkodzeń czy też nieprawidłowości w układzie równowagi. Z uwagi na fakt znacznego obniżenia jakości życia pacjentów skarżących się na zaburzenia równowagi ważna jest wczesna diagnostyki i rehabilitacja, gdyż z jednej strony tego typu nieprawidłowości mogą świadczyć o nieznacznym problemach, ale z drugiej strony mogą sugerować rozwój poważanego schorzenia. Do diagnostyki klinicznej zaburzeń równowagi służyć mogą zarówno testy funkcjonalne, jak i platformy balansowe.
Platforma balansowa – testy posturograficzne
W sytuacji, kiedy przerwiemy jeden z bodźców, dochodzi do nasilenia się kołysania (szczególnie zauważalne to jest po 60. tym roku życia). Nasilanie się kołysania można poddać ocenie za pomocą pomiaru parametrów ruchu środka nacisku stóp, rejestrowanych przez komputerową platformę balansową. Jest to urządzenie, z którego możemy odczytać zmiany kierunku nacisku stóp na powierzchnię platformy – dzięki temu jesteśmy w stanie zaobserwować odchylenia stanowiące o zaburzeniach równowagi, a co za tym idzie zwiększające ryzyko upadku. Platformę można także wykorzystać do monitorowania postępów w rehabilitacji i terapii danego pacjenta, porównując wyniki z poszczególnych pomiarów [3]. Platforma zaliczana jest do testów obiektywnych, a bazuje na danych zebranych podczas wykonywania różnych ustawień stóp w pozycji stojącej – obserwuje się wówczas zmiany kierunku nacisku wywieranego przez stopy na powierzchnię platformy. Dodatkowo podczas wykonywania badania można określić asymetrię obciążenia kończyn dolnych [1].
Testy funkcjonalne
W związku z ograniczoną dostępnością metod posturograficznych znaczenie testów funkcjonalnych wciąż jest bardzo duże w ocenie zaburzeń równowagi ciała człowieka. Ten rodzaj testów jest na tyle optymalny, że nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy gabinetu, stąd możliwości przeprowadzenia są szerokie. Ocenie poddawana jest równowaga zarówno statyczna, jak i dynamiczna, a za przykłady prób jakościowych przytoczyć można próbę Roomberga [1] polegającą na utrzymaniu stojącej pozycja ciała ze złączonymi nogami przez czas około 20-30 sekund. Upadanie na jedną ze stron sugeruje nieprawidłowości obwodowe ze szczególnym uwzględnieniem nasilenia się objawów po zamknięciu oczu. Jeśli podczas badania pacjent upada do tyłu, sugeruje to uszkodzenia ośrodkowe. Innym badaniem jakościowym jest próba Unterbergera, która opiera się na marszu w miejscu z wysoko podniesionymi nogami przez czas około 40-60 sekund i rękami wyciągniętymi przed siebie. Obracanie się wokół własnej osi oznaczać może jednostronne wypadnięcie błędnika [4].
W przypadku testów ilościowych mówi się o skali równowagi Berga, teście Tinetti, DGI, teście stania na 1 nodze czy step teście, bazujących na powtarzalności, przez co dokładniej opisują stan pacjenta. Zwykle podstawą do badania są wyniki uzyskane w oparciu o wykonywanie zadań związanych z czynnościami życia codziennego – jedzenie, wstawanie, zmiana położenia[1].