Reklama:

Profilaktyka i leczenie zawodowych chorób narządu głosu

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Profilaktyka i leczenie zawodowych chorób narządu głosu

Shutterstock

Uśmiechnięta nauczycielka w klasie

Choroby narządu głosu stają się coraz powszechniejszym problemem nie tylko laryngologii, ale także medycyny pracy, co związane jest ze wzrastającą liczbą zawodów, w których podstawowym narzędziem pracy jest właśnie głos. Długotrwałe używanie głosu bez zachowania podstawowych zasada higieny i dbałości o narząd mowy skutkować może poważnymi konsekwencjami. Bardzo istotna jest kompleksowa opieka nad takim pracownikiem i zapewnienie mu należytej opieki i odpowiednich warunków pracy.

Reklama:

Narażenie na znaczne obciążenie narządu głosu staje się problemem coraz większej liczby osób pracujących zawodowo. Wiele profesji wymaga bowiem korzystania z głosu i operowania nim przez długie godziny, wykorzystując go jednocześnie jako narzędzie pracy. Specjaliści z zakresu laryngologii, foniatrzy czy lekarze medycyny pracy zostają postawieni przed nowymi wyzwaniami związanymi zarówno z nasileniem, jak i skalą problemu [1].

Norma obciążenia czasowego

Różnorodność czynników, z jakimi każdy z nas ma do czynienia w środowisku pracy, jest ogromna. Wiele z nich ma mniej lub bardziej znaczący wpływ na jakoś głosu oraz jego wytrzymałość, jak np. warunki związane z anatomią czy predyspozycjami konstytucjonalnymi, jak również czynniki osobowościowe, które wiążą się bezpośrednio z umiejętnością do ekonomicznego sposobu tworzenia głosu. Co oznacza przymiotnik „ekonomiczny”? Ważna jest równowaga i umiejętność opanowania mięśni wewnętrznych krtani przy jednoczesnym utrzymywaniu w rozluźnieniu mięśni zewnętrznych krtani oraz szyi. Opisany stan określa najlepsze z możliwych warunki do korzystania z narządu głosu przez długie godziny, jednak wymaga to odpowiednich umiejętności, które posiadają tylko nieliczni. Nie ma więc na dzisiaj określonej normy, jak miałaby obowiązywać w  sytuacji operowania głosem, jako narzędziem pracy [1].

Choroby zawodowe narządu głosu

Grupa zawodową, u której szczególnie rozpoznawana jest choroba narządu głosu, to nauczyciele, jednak z punktu widzenia socjologicznego oraz z przyczyn ekonomicznych jest to problem dalece szerzej zakrojony. Jak wskazują dane, pod koniec XX wieku, choroby narządu głosu stanowiły bowiem aż 30% wszystkich chorób zawodowych rozpoznawanych i orzeczonych w Polsce. Lata 1999-2010 przyniosły jednak spadek liczby osób zarejestrowanych z tytułu choroby zawodowej dotyczącej narządu głosu, do czego przyczyniła się w znacznej mierze nowelizacja ustawy dotyczącej orzekania o chorobach zawodowych. Z innej strony lepsze wyposażenie gabinetów laryngologicznych i foniatrycznych sprzyjało pogłębionej diagnozie i dokładniejszemu określeniu patologicznego stanu. Aktualnie rejestruje się około 200 nowych orzeczeń rocznie związanych z chorobą zawodową narządu głosu, co świadczyć może o postępie w zakresie foniatrii [1].

Do głównych przyczyn zaburzeń głosu, które stanowią chorobę zawodową, zalicza się przede wszystkim długi czas pracy głosem, wykonywanie czynności zawodowych w hałasie, brak odpowiednich warunków akustycznych na sali, brak sprzętu nagłaśniającego, podatność na częste infekcje górnych dróg oddechowych czy nadmierny, przewlekły stres [4].

Prewencja

Ze względu na wagę i znaczenie problemu, jakim są choroby zawodowe narządu głosu, oraz jego rozpowszechnienie, kładzie się nacisk na zapobieganie i prewencję. W praktyce odnosi się to do badań – zarówno wstępnych, jak i okresowych – możliwości skorzystania z urlopu zdrowotnego lub rehabilitacji w ramach prewencji rentowej obejmującej 24 dni kompleksowej opieki narządu głosu w szpitalu uzdrowiskowym. Dodatkowo nauczyciele mają również możliwość skorzystania ze specjalistycznego leczenia zarówno laryngologicznego, jak i foniatrycznego. Elementem prewencyjnym jest również wprowadzenie do planu studiów pedagogicznych przedmiotu mającego na celu naukę operowania głosem – emisja głosu [1].

fot. panthermedia

Jest to jedna droga profilaktyczna, która została obowiązkowo wprowadzona w 2007 roku, a dodatkowym wymaganiem było obowiązkowe wykonanie badań diagnostycznych dla kandydatów na studia nauczycielskie.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Gardło

Krosteczki na gardle
Od około tygodnia boli mnie gardło, sprawia lekki ból przy przełykaniu śliny głównie wieczorami oraz z samego rana, 2 dni temu zobaczyłem te białe krosteczki. Rozmawiałem z lekarzem widział zdjęcia, ...
gość
Guz na gardle
Witam od 2 dni zmagam się z guzem na gardle ktoś wie co to jest? Dodam że wokół tego guzka były ropnie..
gość
coś w gardle
od jakiegoś czasu borykam się z bólem gatdla. niby byłam u lekarza I jest ok ale zaniepokoiło mnie to co zobaczyłam na zdjęciu. co to może być.
gość
Weronika
Cześć. Czy ktoś może mi powiedzieć od czego to mam? Pojawiło się miesiac temu podczas anginy. Brałam ospen,angina przeszła. To zostało. Internista stwierdzil ze afta.Początkowo bolalo kiedy wychodził...
gość
Struny głosowe, tarczyca czy coś innego?
Od dłuższego czasu zmagam się z problemami z głosem. Lubię śpiewać, więc różnicę łatwo zauważyć. Czy mogłem zatem nadwyrężyć struny głosowe? Nie jest to typowa chrypka, choć czasem odchrypiam i jest ...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Reklama:
Reklama: