Reklama:

Metoda diagnostyczna przerostu migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego a wiek dziecka

Metoda diagnostyczna przerostu migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego a wiek dziecka

Panthermedia

Hospitalizacja dzieci

Przerost migdałków podniebiennych oraz migdałka gardłowego jest problemem dotykającym w szczególności dzieci – młodsze i starsze. By diagnoza została dobrze postawiona, konieczna jest odpowiednia procedura diagnostyczna, która potwierdzi lub wykluczy podejrzenia związane z zaistnieniem patologii. Istnieje wiele badań, jakie można wykorzystać, jednak nie wszystkie są wystarczająco miarodajne, czego powodem może być choćby brak chęci współpracy małego pacjenta z lekarzem.

Reklama:

Fiberoskopia

Inny rodzajem badania, które nie wymaga współpracy pacjenta, jest przeznosowa fiberoskopia, którą cechuje wysoka dokładność. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne określenie położenia zmiany, jak również określenie stopnia niedrożności. Oprócz w/w obserwacji fiberoskopia z powodzeniem może zostać zastosowana do diagnostyki duszności oraz zaburzeń głosu. Dzięki tej procedurze badawczej nieprawidłowości takie jak przepona krtaniowa, wiotkość krtani oraz brodawczakowatość mogą zostać zaobserwowane już w wieku niemowlęcym, co daje znacznie większe szanse na wyleczenie – przez wczesną diagnozę i terapię [5]. Wiek pacjenta w przypadku tej metody nie ma większego znaczenia – wykonać je można więc w każdej grupie wiekowej.

FNF i LNX

By zdiagnozować przerost migdałków, można zastosować wiele różnych metod, jednak nie wszystkie są wystarczająco miarodajne w sytuacji, kiedy pacjentem jest małe dziecko.

FNF, czyli badanie przy pomocy nasofaryngoskopu oraz LNX, czyli zdjęcie RTG boczne nosogardła, to dwie najczęściej stosowane metody diagnostyczne wykorzystywane w okresie przedoperacyjnym. Dlaczego? Która z metod jest skuteczniejsza diagnostycznie?

FNF jest badaniem bezbolesnym i wysoce miarodajnym, jednak wymaga określonych warunków oraz odpowiedniego sprzętu (endoskopu). Niespójnością, jakiej można się spodziewać w toku badania, jest interpretacja wyników uzyskanych obrazów w zależności oceniającego lekarza.

LNX jest badaniem często stosowanym zarówno przez lekarzy pediatrów, jak i laryngologów, co wynika z łatwości wykonania i wysokiej tolerancji małego pacjenta na ten rodzaj ingerencji diagnostycznej. Pomimo tego, że jest to badanie, które cechuje duża dokładność i odzwierciedlenie struktur, wymaga ono od pacjenta bezruchu, co czasami w przypadku dzieci nie jest łatwe do osiągnięcia. Ponadto wiąże się ono z narażeniem pacjenta na określoną dawkę promieniowania [6].

W zależności od wieku dziecka, jego podejścia do wykonywanego badania oraz chęci współpracy można swobodnie obrać odpowiednią metodę diagnostyczną celem ustalenia stopnia rozwoju patologii lub ich wykluczenia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Laryngologia dziecięca

gość
Dziwne zmiany na podniebieniu
Witam, kiła.miesiecy temu zrobił mi się biały język. Wziąłem dwa razy orofar max i następnego dnia na języku zrobiło mi się kilka podłużnych mocno czerwonych plam (wyglądały jak poparzenie lub jakieś...
gość
Choroba gardła
Witam mam problem może ktoś pomoże rozwiązać. Mam na języku lekki biały nalot kilka czerwonych plam i z tyłu z 3 małe krostki chyba brodawki nwm czerwone żyły w gardle pod językiem 2 fioletowe i od c...
narośl na tylniej ścianie gardła, guzki
Czy ktoś wie co to może być? Nowotwór? Mam wycięte migdałki, nawracające infekcje gardła oraz zatok. Od ok roku na tylniej ścianie gardła posiadam grudki, które się zwiększyły. Ta narośl po lewej str...
gość
Guz/krostka w gardle
Co to może być jak na zdjeciu
gość
Krosta, Grudka na Języku
Witam, od 2 tygodni utrzymuje mi się na języku widoczna gruda, nie sprawia bólu ani nie zmienia kształtu, jest wrażliwa na dotyk jak powstała struktura języka. Co to może być i jak się pozbyć? Z góry...
gość
Grudki na języku
Cześć czy ktoś wie co to za grudki na końcu języka?
Reklama:
Reklama: