Świat zmaga się dziś z pandemią koronawirusa, którego początkiem były zachorowania w Wuhan w Chinach. Szybko zorientowano się o istnieniu nowego patogenu z rodziny koronawirusów o układzie filogenetycznym zbliżonym do SARS. Dziś każdy niemal kraj odnotował zachorowania na swoim terytorium. W związku z tym placówki medyczne są zobowiązane do zastosowania odpowiednich procedur, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.
Szpitale w kontakcie z osobą zakażoną COVID-19
Każda placówka medyczna jest zobowiązana do zastosowania odpowiednich procedur związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa. W sytuacji, kiedy do szpitala trafia osoba chora, konieczne jest zastosowanie wytycznych także w zakresie administracyjnym, które dotyczą wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za prace zespołu opiekującego się zakażonym COVID-19 oraz za przeszkolenie personelu, uświadomienie wszystkich obecnych w szpitalu (zarówno pracowników, jak i innych pacjentów) o przyjęciu pacjenta zakażonego COVID-19 i wdrożenie odpowiednich procedur z zakresu higieny dróg oddechowych i dłoni. Strona administracyjna to także zapewnienie gotowości na wzrost liczby chorych, czyli zorganizowanie personelu i miejsc, gdzie można będzie sprawować opiekę nad pacjentem, jak również przygotowanie się w zakresie laboratoryjnym do wykonania testów wirusologicznych. Sam pacjent powinien zostać umieszczony w pomieszczeniu odizolowanym z dostępną łazienką.
Długoterminowe planowanie
Personel odpowiedzialny za zarządzanie placówką medyczną jest także zobowiązany do założenia sobie planu długoterminowego w kontekście zarówno zapobiegania zakażeniom, ich kontroli, a także gotowości na przyjęcie ewentualnych przypadków w przyszłości [1].