Ból gardła jest jedną z dolegliwości, które zasadniczo znane są każdemu. W większości przypadków bólu gardła nie ma konieczności odwiedzania lekarza – można je leczyć domowymi sposobami – czasami skonsultowanie się z medykiem jest jednak po prostu niezbędne. Kiedy więc z bólem gardła trzeba iść do lekarza – jakie problemy mogą sugerować taką konieczność?
W przebiegu wirusowego zapalenia gardła objawy z pewnością mogą być uciążliwe dla chorującego, jednakże typowo nie mają one dużej intensywności. Towarzyszyć bólowi gardła w tym przypadku mogą takie problemy, jak nieżyt nosa (katar), suchy kaszel czy stan podgorączkowy.
Znacznie bardziej uciążliwe są natomiast te objawy, które występują w przebiegu bakteryjnego zapalenia gardła. Dla pacjentów problemem może być nie tylko silny ból gardła, ale i gorączka – może ona osiągać nawet bardzo wysokie wartości, sięgające 40 stopni Celsjusza. O tym, że zapalenie gardła ma etiologię bakteryjną, przekonać mogą także:
- powiększenie węzłów chłonnych w obrębie szyi,
- obrzmienie i tkliwość migdałków,
- pojawienie się nalotu (np. białawego) w obrębie migdałków.
Temperaturę można oczywiście zmierzyć sobie samodzielnie, w domu, dokonać oceny migdałków – już niekoniecznie. Z tego właśnie powodu, jeżeli istnieją wątpliwości co do tego, czy ból gardła jest spowodowany infekcją wirusową, czy też bakteryjną, to wtedy zdecydowanie należy udać się do lekarza. Wykrycie przyczyny bólu gardła jest przecież istotne dla ustalenia, jakie dokładnie leczenie będzie optymalne dla danego pacjenta z zapaleniem gardła.
Czas trwania bólu gardła
Typowo ból gardła, związany z zapaleniem gardła, utrzymuje się przez kilka dni. Co prawda dokładny czas utrzymywania się dolegliwości bywa rozmaity, aczkolwiek standardowo podaje się, że ból gardła trwa maksymalnie 5-7 dni, a później dochodzi do jego ustąpienia. Jeżeli mija czas i nadal borykamy się z bólem gardła – mimo, że typowo powinien on już przeminąć – również należy odwiedzić lekarza. Może się bowiem okazać, że doszło np. do przekształcenia jednej postaci zapalenia gardła w drugą.
Tak dziać się może chociażby w przypadku wirusowego zapalenia gardła. Może ono być pierwszym problemem pacjenta i w jego przypadku dochodzi do ogólnego obniżenia odporności. Takie zjawisko jest wręcz wyczekiwane przez różne gatunki bakterii, ułatwia ono im bowiem kolonizację gardła. Ostatecznie dochodzić może do tego, że u chorego, u którego pierwotnie wystąpiło wirusowe zapalenie gardła, dojdzie do nadkażenia bakteryjnego i pacjent będzie cierpiał na bakteryjne zapalenie gardła. W takiej sytuacji konieczne do wyleczenia może się okazać zastosowanie antybiotykoterapii. Chociażby z wymienionych wyżej powodów w sytuacji, kiedy problem utrzymuje się dłużej niż przez tydzień, to wtedy z bólem gardła należy udać się do lekarza.
Wiek pacjenta z bólem gardła a konieczność odwiedzenia lekarza
Analizując to, kiedy z bólem gardła trzeba iść do lekarza, warto wziąć pod uwagę również to, jaki jest wiek osoby cierpiącej na zapalenie gardła. Tak jak osobie dorosłej łatwiej jest ocenić intensywność i charakter dręczących ją objawów, tak już dziecku – niekoniecznie. Z tego właśnie powodu z dziećmi, które dręczy ból gardła – szczególnie z najmniejszymi – najkorzystniej jest po prostu udać się do lekarza.