Reklama:

Katar a spanie: jak ułatwić sobie zasypianie, kiedy mamy zatkany nos?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Katar a spanie: jak ułatwić sobie zasypianie, kiedy mamy zatkany nos?

PantherMedia

Ból zatok

Nieżyt nosa – popularnie określany mianem kataru – potrafi utrudniać funkcjonowanie pacjentom nie tylko za dnia, ale i w nocy. Zatkanie nosa skutkować może trudnościami z zapadnięciem w sen, jak i sprawiać, że pacjent będzie się w nocy wielokrotnie budził. Istnieją jednak pewne sposoby na to, aby katar w jak najmniejszym stopniu wpływał na możliwość spokojnego przespania nocy i wbrew pozorom pomocne do uzyskania takiego efektu może być nie tylko zażywanie jakichś farmaceutyków.

Reklama:

Nieżyt nosa miewa naprawdę różne podłoże – zdarza się, że rozwija się on w związku z infekcją bakteryjną, może do niego dochodzić jednak również i w przebiegu infekcji wirusowych, jak i może on być jednym z objawów alergii. Uczucie zatkanego nosa z całą pewnością samo w sobie jest uciążliwe, zjawisko skutkuje jednak innymi jeszcze niż dyskomfort problemami – osoby zmagające się z nieżytem nosa dość często miewają trudności ze snem. Szczęśliwie istnieją pewne metody, których zastosowanie może ułatwić zaśnięcie wtedy, gdy dopadnie nas katar.

Pierwszym sposobem, który może ułatwić zasypianie osobom z katarem, jest spanie z uniesioną głową – usprawnia to przepływ wydzieliny w obrębie struktur nosa. Pacjenci, którzy mają zatkany nos, mogą również rozważyć skorzystanie z nawilżacza powietrza. Dość często zdarza się, że wydmuchiwanie nosa sprzyja pojawianiu się podrażnień w jego okolicach – w takiej sytuacji wdychanie suchego powietrza może nasilać uczucie dyskomfortu, dlatego też nawilżanie powietrza może zapobiec takowym dolegliwościom.

Pacjenci, którzy w związku z katarem oddychają zamiast przez nos ustami, dość często skarzą się na uczucie podrażnienia czy nawet i ból gardła. Takowe problemy również mogą utrudniać zasypianie – aby ograniczyć możliwość ich wystąpienia, należy regularnie przyjmować płyny (co zapobiega odwodnieniu), można również spożywać miód, który działa kojąco na podrażnienia gardła.

Ułatwiać zasypianie osobom z nieżytem nosa może również stosowanie odpowiednich farmaceutyków, których działanie opiera się na obkurczaniu obecnych w jamie nosowej naczyń krwionośnych. Należy tutaj wyraźnie zwrócić jednak uwagę na to, że środki te można przyjmować wyłącznie krótkoterminowo – za długie korzystanie z nich może doprowadzić do rozwoju tolerancji, przez co zażywanie ich w standardowych dawkach przestanie przynosić efekty, z kolei nadużywanie tego rodzaju leków może być dla pacjenta po prostu groźne. 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Wibrowanie w lewym uchu
Witam serdecznie, od Stycznie 24 borykam się z dziwnym drganiem, wibrowaniem, tetnieniem w lewym uchu. Otóż gdy kładę się np. Spać na lewym boku owo wibrowanie się rozpoczyna za kazdym razem. Pojawia...
gość
Uczucie zatkanego ucha
Czuję jakby moje ucho było zatkane, do tego słabo na nie słyszę. Do niedawna czułem ból przy dotykaniu. Zrobiłem zdjęcie ucha w środku, proszę o pomoc
Zaburzenie pneumatyzacji
Witam serdecznie co oznacza zaburzenie pneumatyzacji wyrostka sutkowatego? Czy muszę udać się koniecznie do lekarza? Dodatkowo mam dwa torbiele w zatoce szczękowej.
Reklama:
Reklama: