Ból gardła jest jedną z dolegliwości, które zasadniczo znane są każdemu. W większości przypadków bólu gardła nie ma konieczności odwiedzania lekarza – można je leczyć domowymi sposobami – czasami skonsultowanie się z medykiem jest jednak po prostu niezbędne. Kiedy więc z bólem gardła trzeba iść do lekarza – jakie problemy mogą sugerować taką konieczność?
Dolegliwość w postaci bólu gardła można z pewnością uznać za uciążliwą – przez nią pacjenci mogą czuć się rozdrażnieni czy mieć problemy z przełykaniem pokarmów i płynów – jednakże najczęściej nie stanowi ona powodu do tego, aby zapisywać się na wizytę do lekarza. W pewnych jednak przypadkach medyk zdecydowanie powinien obejrzeć nasze gardło i ocenić, czy wystarczające do wyleczenia będzie stosowanie domowych sposobów na zapalenie gardła, czy też może konieczne będzie wdrożenie u pacjenta bardziej intensywnego leczenia. Kiedy jednak z bólem gardła powinniśmy udać się do lekarza, a kiedy wystarczające będzie stosowanie objawowych, powszechnie znanych, sposobów na ból gardła?
Intensywność bólu gardła a konieczność odwiedzenia lekarza
Ocena natężenia bólu gardła – co z pewnością nie jest niczym zaskakującym – jest aspektem wyjątkowo subiektywnym. Jedni z nas są bardziej wrażliwi na bodźce bólowe, inni zaś zdecydowanie mniej – z tego powodu dwie osoby zmagające się z dokładnie takiego samego stopnia zapaleniem gardła mogą oceniać swój ból skrajnie inaczej.
W związku z powyższymi ciężko jest wysunąć jeden uniwersalny wniosek dotyczący tego, jakiej intensywności ból gardła powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Można tutaj jednak powiedzieć jedno: jeżeli ból gardła jest na tyle intensywny, że pacjent odczuwa go zasadniczo cały czas oraz wtedy, gdy silny ból pojawia się przy próbie przełknięcia jakiegokolwiek produktu (a zwłaszcza, gdy ból zniechęca nas do spożywania posiłków), to wtedy zdecydowanie warto udać się do lekarza. Silny ból gardła może bowiem wynikać z bakteryjnego zapalenia gardła, które leczy się odmiennie niż częściej spotykane wirusowe zapalenia gardła. W rozpoznawaniu bakteryjnej infekcji gardła ma jednak znaczenie nie tylko intensywność bólu gardła, ale i inne występujące u pacjenta objawy.
Objawy towarzyszące bólowi gardła, wpływające na konieczność konsultacji z lekarzem
Przyczyn zapaleń gardła wyróżnia się co najmniej kilka. Najczęściej spotykane są dwa rodzaje tego schorzenia: wirusowe zapalenie gardła oraz bakteryjne zapalenie gardła. Pierwsze z nich stanowi większość przyczyn bólu gardła, leczy się je objawowo – w celu zgładzenia objawów wirusowego zapalenia gardła pacjentom zalecane jest m.in. spożywanie dużych ilości płynów, odpoczynek, nawilżanie powietrza, a także przyjmowanie różnorodnych, dostępnych bez recepty, preparatów na ból gardła (w postaci m.in. tabletek do ssania czy sprayów).
Zdecydowanie zaś odmiennie przebiega leczenie zapalenia gardła, które spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym. W takim przypadku pacjentom zalecone może być zażywanie antybiotyków – antybiotykoterapia jest szczególnie istotna w przypadku jednej z odmian tego schorzenia, czyli anginy paciorkowcowej. Po czym jednak odróżnić bakteryjne od wirusowego zapalenia gardła?