Poznaj najważniejsze stosowane obecnie metody leczenia chrapania wraz z krótkim ich opisem.
Chrapanie to zaburzenie o charakterze społecznym i możliwych konsekwencjach zdrowotnych. Od wielu lat poszukiwane są skuteczne i mało inwazyjne metody terapii, mogącej wyeliminować chrapanie. Oto przegląd stosowanych metod.
Leczenie nieoperacyjne
Metody behawioralne
- regulacja masy ciała – przyczynia się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej wokół dróg oddechowych i innych bliskich im narządów; zmniejsza stan zapalny i obrzęk błony śluzowej;
- utrzymywanie odpowiedniej pozycji w czasie snu – wymuszane jest za pomocą odpowiednich urządzeń;
- unikanie picia alkoholu przed snem i zażywania leków (np. uspokajających, nasennych oraz starszej generacji przeciwhistaminowych), powodujących spadek napięcia mięśniowego odpowiedzialnego za wiotkość podniebienia i języka;
- zaniechanie palenia tytoniu, powodującego miejscowy stan zapalny i zatrzymanie płynów w górnych drogach oddechowych.
Metody z użyciem specjalnych urządzeń podczas snu
- MAD – aparat ten wysuwa żuchwę do przodu i tym samym koryguje zgryz, co pozwala zapobiec chrapaniu;
- PAP – generuje dodatnie ciśnienie powietrza w drogach oddechowych dzięki zastosowaniu na pacjencie specjalnej maski. Urządzenie to wdmuchuje do maski powietrze i tym samym naciska na ściany dróg oddechowych; utrzymuje to ich drożność.
Leczenie operacyjne
Zabiegi:
- poprawiające drożność nosa;
- korygujące tkanki w okolicy gardła środkowego i dolnego (odpowiedzialne za dźwięki chrapania).
Poprawa drożności nosa (za pomocą farmakologii lub operacyjnie) powoduje u większości chorych zmniejszenie natężenia i częstotliwości chrapania.
Zabiegi korygujące tkanki generujące dźwięki chrapania
- o większej inwazyjności i skuteczności (uwulopalatofaryngoplastyki, LAUP, redukcja nasady języka);
- o mniejszej inwazyjności i skuteczności (głównie zabiegi w obrębie podniebienia miękkiego – radiochirurgia, plastyka podniebienia miękkiego przy użyciu materiałów syntetycznych, IS, polegające na wstrzykiwaniu w podniebienie miękkie materiałów powodujących włóknienie śródtkankowe i techniki z użyciem lasera erbowo-yagowego Er:YAG).