Reklama:

Marihuana medyczna w otolaryngologii

25-06-2023,
Agnieszka Budzyńska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Marihuana medyczna w otolaryngologii

Shutterstock

Marihuana

W jakich sytuacjach wykorzystywana jest marihuana medyczna w otolaryngologii? Prezentujemy kilka przykładów leczonych takim sposobem chorób.

Reklama:

Leczenie chorób za pomocą konopi zyskuje na popularności, również w otolaryngologii. Konopie zawierają dobroczynne kannabinoidy, takie jak np. CBD oraz THC, i to na nich skupia się większość badań, choć związków w marihuanie jest więcej.

Kannabinoidy najczęściej wykorzystuje się w leczeniu bólu i schorzeń neurologicznych i psychiatrycznych, ale nie tylko. Popatrzmy na przykłady.

Zaburzenia narządu słuchu

Receptory kannabinoidowe znajdują się w układzie słuchowym (na poziomie obwodowym i centralnym). Neuroprotekcyjne i przeciwzapalne działanie kannabinoidów, w szczególności CBD, może pomagać w redukcji szumów usznych.

Neuralgia trójdzielna

Wyniki badań nad marihuaną medyczną w stanie Nowy Jork wskazują na zmniejszenie objawów w neuralgii trójdzielnej na poziomie 81%. Wśród negatywnych skutków stosowania tej substancji najczęstsze z nich to: zmęczenie, senność, mdłości, a także zawroty głowy. Badania pozwalają przypuszczać, że kannabinoidy mogłyby stać się alternatywą dla leków opioidowych.

Dystonia i spastyczność

Liczba badań randomizowanych w przypadku wpływu kannabinoidów na zaburzenia ruchowe wciąż nie pozwala sformułować zaleceń; najwięcej dowodów przemawia za ich stosowaniem w leczeniu spastyczności a także bólu neuropatycznego w stwardnieniu rozsianym.

Obturacyjny bezdech senny

Według National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine (2017) istnieją „umiarkowane dowody sugerujące, że kannabinoidy [...] poprawiają krótkoterminowe wyniki snu u pacjentów [...] z obturacyjnym bezdechem sennym”. Publikacja ta prezentuje wyniki badań nad zastosowaniem dronabinolu w OBS, które są wielce obiecujące.

Porównano w nich wyniki pacjentów przyjmujących placebo i dronabinol; ten drugi środek zmniejszył liczbę bezdechów i spłyconych oddechów, poprawił samoocenę, dobrze wpłynął też na zmniejszenie występującej w ciągu dnia senności oraz ogólną satysfakcję z leczenia. Co ciekawe, American Academy of Sleep Medicine wskazuje na brak zasadności stosowania leków opartych na konopiach oraz syntetycznych kannabinoidów w tych przypadkach.

We wszystkich powyższych przypadkach konieczne są dalsze badania.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Wibrowanie w lewym uchu
Witam serdecznie, od Stycznie 24 borykam się z dziwnym drganiem, wibrowaniem, tetnieniem w lewym uchu. Otóż gdy kładę się np. Spać na lewym boku owo wibrowanie się rozpoczyna za kazdym razem. Pojawia...
gość
Uczucie zatkanego ucha
Czuję jakby moje ucho było zatkane, do tego słabo na nie słyszę. Do niedawna czułem ból przy dotykaniu. Zrobiłem zdjęcie ucha w środku, proszę o pomoc
Zaburzenie pneumatyzacji
Witam serdecznie co oznacza zaburzenie pneumatyzacji wyrostka sutkowatego? Czy muszę udać się koniecznie do lekarza? Dodatkowo mam dwa torbiele w zatoce szczękowej.
Reklama:
Reklama: