W jakich sytuacjach wykorzystywana jest marihuana medyczna w otolaryngologii? Prezentujemy kilka przykładów leczonych takim sposobem chorób.
Leczenie chorób za pomocą konopi zyskuje na popularności, również w otolaryngologii. Konopie zawierają dobroczynne kannabinoidy, takie jak np. CBD oraz THC, i to na nich skupia się większość badań, choć związków w marihuanie jest więcej.
Kannabinoidy najczęściej wykorzystuje się w leczeniu bólu i schorzeń neurologicznych i psychiatrycznych, ale nie tylko. Popatrzmy na przykłady.
Zaburzenia narządu słuchu
Receptory kannabinoidowe znajdują się w układzie słuchowym (na poziomie obwodowym i centralnym). Neuroprotekcyjne i przeciwzapalne działanie kannabinoidów, w szczególności CBD, może pomagać w redukcji szumów usznych.
Neuralgia trójdzielna
Wyniki badań nad marihuaną medyczną w stanie Nowy Jork wskazują na zmniejszenie objawów w neuralgii trójdzielnej na poziomie 81%. Wśród negatywnych skutków stosowania tej substancji najczęstsze z nich to: zmęczenie, senność, mdłości, a także zawroty głowy. Badania pozwalają przypuszczać, że kannabinoidy mogłyby stać się alternatywą dla leków opioidowych.
Dystonia i spastyczność
Liczba badań randomizowanych w przypadku wpływu kannabinoidów na zaburzenia ruchowe wciąż nie pozwala sformułować zaleceń; najwięcej dowodów przemawia za ich stosowaniem w leczeniu spastyczności a także bólu neuropatycznego w stwardnieniu rozsianym.
Obturacyjny bezdech senny
Według National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine (2017) istnieją „umiarkowane dowody sugerujące, że kannabinoidy [...] poprawiają krótkoterminowe wyniki snu u pacjentów [...] z obturacyjnym bezdechem sennym”. Publikacja ta prezentuje wyniki badań nad zastosowaniem dronabinolu w OBS, które są wielce obiecujące.
Porównano w nich wyniki pacjentów przyjmujących placebo i dronabinol; ten drugi środek zmniejszył liczbę bezdechów i spłyconych oddechów, poprawił samoocenę, dobrze wpłynął też na zmniejszenie występującej w ciągu dnia senności oraz ogólną satysfakcję z leczenia. Co ciekawe, American Academy of Sleep Medicine wskazuje na brak zasadności stosowania leków opartych na konopiach oraz syntetycznych kannabinoidów w tych przypadkach.
We wszystkich powyższych przypadkach konieczne są dalsze badania.