Uczucie pieczenia w nosie raczej nie jest dolegliwością, z którą pacjenci zgłaszają się do lekarza, bywa ono jednak bardzo uciążliwe. Doprowadzać do tego problemu mogą rozmaite jednostki, występować on może m.in. w przypadku reakcji alergicznych, ale i w przebiegu wielu różnych infekcji. Po czym więc stwierdzić, co doprowadziło do tego, że pacjent odczuwa nieprzyjemne pieczenie w nosie?
Pieczenie w nosie rzadko występuje jako izolowany objaw – zazwyczaj wraz z nim pojawiają się również i inne dolegliwości. Warto je przeanalizować, ponieważ właśnie dzięki temu możliwe może stać się stwierdzenie, co odpowiada za występowanie nieprzyjemnego problemu.
Uczucie pieczenia w nosie pojawiać się może przede wszystkim w przypadku alergicznego nieżytu nosa. Najprawdopodobniej jest to jedna z najczęstszych przyczyn tej dolegliwości – według niektórych opracowań cierpieć na nią może bowiem nawet 30% populacji. O tym, że pieczenie w nosie jest skutkiem chorowania na alergiczny nieżyt nosa, przekonywać może współistnienie wraz z tą dolegliwością takich objawów, jak m.in.:
- uczucie świądu twarzy, ust czy gardła,
- wydostawanie się z nosa wodnistej wydzieliny,
- częste kichanie,
- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.
Pieczenie w nosie spowodowane czasem bywa przez całkowicie inne przyczyny. Wśród innych problemów, które mogą być powiązane z tym objawem, wymienić trzeba przede wszystkim zapalenie zatok, przeziębienie i grypę.
Ogólnie uczucie pieczenia w nosie raczej nie jest objawem, który wskazywałby na stan zagrożenia życia. Z drugiej jednak strony wtedy, gdy problem utrzymuje się przez dłuższy czas, a do tego towarzyszą mu inne nieprzyjemne nieprawidłowości, zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem – dobrze dobrane leczenie w stosunkowo krótkim nawet czasie może doprowadzić do całkowitego ustąpienia doprowadzającego do znacznego dyskomfortu problemu.