Zatkany nos jest objawem kataru, jednakże bardzo często pojawia się bez kataru. Przypadłość jest męcząca zwłaszcza dla dzieci. Przyczyny pojawienia się tego objawu są różne i wynikają z wielu chorób, w tym także nieprawidłowej budowy anatomicznej narządu węchu.
Zatkany nos – przerost migdałka gardłowego
W przypadku, gdy dziecko mówi przez nos oraz chrapie, występują nawracające infekcje górnych dróg oddechowych oraz uszu – sugerowanym powodem może być przerost migdałka gardłowego (tzw. trzeciego migdałka).
Ważne! Trzeci migdał zaburza drożność nosa. Dziecko oddycha przez usta, mówi przez nos, głos może stać się mniej dźwięczny.
Zatkany nos – dlaczego?
Przyczyną niedrożności nosa u dziecka może być:
- infekcja wirusowa,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- przerost małżowin nosowych,
- torbiele jamy nosa,
- zwężenie nozdrzy tylnych,
- wrodzone anomalie twarzy i czaszki.
Sposoby na zatkany nos
Przy problemach z zatkanym nosem warto skorzystać z nawilżacza powietrza (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Dobrym sposobem jest także wdychanie podgrzanego roztworu wody oraz olejków eterycznych (m.in. eukaliptusowy, lawendowy, sosnowy).
Ważne! Olejki eteryczne pozytywnie wpływają na błonę śluzową nosa.
W aptekach dostępne są preparaty zawierające roztwór bogatej w mikroelementy wody morskiej – oczyszczającej oraz nawilżającej błonę śluzową, jak i łagodzącej jej przekrwienie.
Zatkany nos – konsekwencje
Zatkany nos u dziecka powoduje problemy ze snem, co skutkuje zmęczeniem. W przypadku niemowlaka zatkany nos wywołuje niechęć do ssania pokarmu. W skrajnych przypadkach może dojść do niedożywienia. Ponadto mogą pojawić się duszności (przez pierwszych kilka miesięcy życia dzieci nie potrafią oddychać przez usta).
Ważne! W skutek niedrożności nosa może pojawić się sapka niemowlęca.