Reklama:

Zatkany nos bez kataru u dziecka – co oznacza?

Zatkany nos bez kataru u dziecka – co oznacza?

panthermedia

Wymaz z nosa u niemowlaka

Zatkany nos jest objawem kataru, jednakże bardzo często pojawia się bez kataru. Przypadłość jest męcząca zwłaszcza dla dzieci. Przyczyny pojawienia się tego objawu są różne i wynikają z wielu chorób, w tym także nieprawidłowej budowy anatomicznej narządu węchu.

Reklama:

Powodem pojawienia się zatkanego nosa u dziecka niekoniecznie zawsze musi być jakieś schorzenie. Bardzo często odpowiedzialność za taki stan ponosi ciało obce bądź jedzenie, które dostało się do nosa. Ponadto winne może być zbyt suche powietrze w mieszkaniu lub też wystawienie na substancje, które drażnią śluzówkę (m.in. chemikalia, kurz).

Ważne! W wielu przypadkach zatkany nos u dzieci świadczy o wadzie anatomicznej narządu węchu (m.in. skrzywienie przegrody nosowej).

To może być alergia

Zatkany nos bez kataru bardzo często świadczy o alergii.

Ważne! Alergia dotyka ponad 70% dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Zwłaszcza dotyczy to dzieci mieszkających w dużych miastach.

Pojawienie się niedrożnego nosa może być skutkiem:

  • jedzenia pewnych produktów,
  • kantaktu z sierścią zwierzęcą (m.in. psa, kota),
  • kontaktu z pyłkami roślin,
  • kontaktu z roztoczami,
  • kontaktu z substancjami chemicznymi (m.in. znajdującymi się w składzie kosmetyków, produktów do prania).

Zatkany nos – zapalenie zatok przynosowych

Objawem zatkanego nosa bez widocznej wydzieliny może być zapalenie zatok. Choroba może mieć przebieg ostry, podostry bądź przewlekły. Same objawy nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie zapalenia zatok przynosowych, ponieważ przypadłość przebiega w podobnej postaci do zwykłego przeziębienia (m.in. zaburzenia węchu, ból głowy i gardła, zmęczenie).

Ważne! Domyślając się, że dziecko może chorować na zapalenie zatok, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Nieleczona choroba może doprowadzić do powikłań.

Zatkany nos i polipy

Ciągle zatkany nos bez kataru może być objawem polipów.

Ważne! Polipy w nosie bądź zatokach są rzadko spotykaną przypadłością u dzieci poniżej 10 lat. Gdy tak się zdarzy, może to świadczyć o mukowiscydozie (sprzyja tworzeniu się polipów).

Ryzyko pojawienia się polipów wzrasta u dzieci:

  • z nieżytem nosa,
  • astmą,
  • infekcjami zatok.

fot. panthermedia

Do typowych symptomów świadczących o polipach świadczy nie tylko zatkany nos bez kataru, ale także kichanie, zaburzenia węchu oraz apetytu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Laryngologia dziecięca

gość
Co to może być?
Czesc co to może być?
gość
Piekący czubek języka
Witam od dłuższego czasu pojawiają mi się plamy na języku i piecze mnie jego czubek. Stosowałem nystatynę , apthin, witaminę B nic nie pomaga:(
gość
Co to może być.
Znalazłam jakiś czas temu takie dwie narosle.na podniebieniu. Co to może być. Nie boli. Noe rośnie.
Krosteczki na gardle
Od około tygodnia boli mnie gardło, sprawia lekki ból przy przełykaniu śliny głównie wieczorami oraz z samego rana, 2 dni temu zobaczyłem te białe krosteczki. Rozmawiałem z lekarzem widział zdjęcia, ...
gość
Guz na gardle
Witam od 2 dni zmagam się z guzem na gardle ktoś wie co to jest? Dodam że wokół tego guzka były ropnie..
gość
coś w gardle
od jakiegoś czasu borykam się z bólem gatdla. niby byłam u lekarza I jest ok ale zaniepokoiło mnie to co zobaczyłam na zdjęciu. co to może być.
Reklama:
Reklama: