Reklama:

Ludzkie koronawirusy – rys historyczny, cz. 1.

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Ludzkie koronawirusy – rys historyczny, cz. 1.

shutterstock

Wirus

Koronawirusy po raz pierwszy opisane były w latach 60. XX wieku. Wywoływały one niewielkie objawy kliniczne, stąd zainteresowanie tą grupą wirusów było stosunkowo niewielkie. Sytuacja uległa jednak zmianie, kiedy koronawirus SARS-CoV wywołał epidemię na skalę światową. Kolejnym koronawirusem, który spowodował dużą śmiertelność, był MERS-CoV. Dzisiaj trwają badania nad skutecznymi środkami leczniczymi w odniesieniu do nowo odkrytego koronawirusa COVID-19.

Reklama:

Koronawirusy po raz pierwszy przez literaturę specjalistyczną zostały opisane w latach 60. XX wieku, kiedy to udało się wyizolować dwa znaczące patogeny z tego gatunku: HCoV-229E oraz HCoV-OC43. Wirusologia nie skupiała się jednak przez lata nad tym gatunkiem wirusa, gdyż wyżej wspomniane wywoływały jedynie łagodne przeziębienie, które ustępowało samo po kilku bądź kilkunastu dniach. Dopiero w XXI koronawirusy stały się powodem epidemii, kiedy mieliśmy do czynienia z pojawieniem się SARS (ang. severe acute respiratory syndrome). Udało się jednak doprowadzić do zniknięcia wirusa z ludzkiej populacji dzięki zastosowaniu odpowiednich środków zaradczych oraz w odniesieniu do naturalnej sezonowości jego występowania. Epidemia, z którą wówczas mieliśmy do czynienia, spowodowała jednak wzrost zainteresowania koronawirusami i zintensyfikowania badań prowadzonych nad nimi. Skutkiem tego było opisanie kolejnych niskopatogennych ludzkich koronawirusów, takich jak ludzkie NL63 czy HKU1. Jednak w 10 lat po epidemii SARS-CoV,populacji ludzkiej przyszło się zmierzyć z przypadkami ciężkiej, niestety czasem śmiertelnej, choroby wywołanej koronawirusem MERS.

Problem nie tylko człowieka

Warto rozpocząć rozważania nad koronawirusem wzmianką dotyczącą problematyczności w środowisku, jaką niesie za sobą ta grupa wirusów. Nie są one jedynie problemem gatunku ludzkiego, atakują również bowiem ptaki i ssaki, a efektem ich działania są liczne choroby związane z układem oddechowym, nerwowym, problemy w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych czy nawet zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Najbardziej znamienne, a zarazem najbardziej znane, dolegliwości związane z koronawirusem u zwierząt to zakaźne zapalenie otrzewnej występujące u kotów, epidemiczna biegunka pojawiająca się u świń, wirusowe zapalenia żołądka i jelit obecne u bydła czy zakaźne zapalenie oskrzeli, które występuje u ptactwa [1].

fot. panthermedia

Rodzina wirusów CORONAVIRIDAE

Wirusy zaliczane do rodziny Coronaviridae klasyfikuje się do dwóch różnych podrodzin. Jedną z nich jest Coronavirinae, która z uwagi na swoje cechy genetyczne podzielona jest na cztery rodzaje: alfa-, beta-, delta- oraz gammakoronawirusy. To właśnie wirusy należące do grup alfa oraz beta są najbardziej interesujące z punktu widzenia medycyny, gdyż to właśnie one zdolne są do zakażenia organizmu człowieka [1].

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Gardło

gość
cos na migdałku?
od jakiegos czasu czuje metalowy posmak w nosie, w buzi. Nie moge zapalic nawet kilku papierosow dziennie bo mnie boli gardlo i nasila sie ten efekt posmaku metalowego. Co to moze byc?
gość
Dziwne narośla między górnymi zębami, a policzkami po obu stronach
Dzień dobry, na początku napiszę, że trudno zrobić zdjęcie ale głęboko między górnymi tylnymi zębami, a policzkami po obu stronach błona śluzowa nie jest gładka tylko są takie narośla. Mam obawy, cz...
gość
Brodawka na końcu języka czy guz ?
Witam dzisiaj zauważyłem coś na kształt guza albo brodawki po lewej stronie jamy ustnej na łączeniu języka z gardłem co to może być czy jest to niebezpiecznie i do kogo mam sie udać z tym czymś ?
gość
Co to może być?
Czesc co to może być?
gość
Piekący czubek języka
Witam od dłuższego czasu pojawiają mi się plamy na języku i piecze mnie jego czubek. Stosowałem nystatynę , apthin, witaminę B nic nie pomaga:(
gość
Co to może być.
Znalazłam jakiś czas temu takie dwie narosle.na podniebieniu. Co to może być. Nie boli. Noe rośnie.
Reklama:
Reklama: