Reklama:

Kręci Ci się w głowie? Sprawdź dlaczego!

Agnieszka Domanowska, Publicum PR

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Kręci Ci się w głowie? Sprawdź dlaczego!

panthermedia

Ból głowy i zatok

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał zawrót głowy. Przyczyna zazwyczaj jest dość banalna. Mogła to być gwałtowna zmiana pozycji lub przyspieszona jazda samochodem. Jednak nie można bagatelizować zawrotów głowy, ponieważ mogą być one początkiem bardzo poważnych schorzeń.

Reklama:

Zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi są częstą dolegliwością, z którą pacjenci zgłaszają się na co dzień do lekarza pierwszego kontaktu. Czasami rozpoczyna to długą wędrówkę po różnych gabinetach specjalistycznych. Zazwyczaj na liście wizyt jest neurolog, laryngolog i okulista. Same wyniki badań obrazowych tj. tomografii komputerowej, a nawet rezonansu magnetycznego głowy w większości przypadków nie wystarczają do wyjaśnienia przyczyn choroby.

Czym są i skąd się biorą zawroty głowy?

Zawroty głowy są subiektywnymi odczuciami pacjenta, które w spoczynku imitują ruch wirowania, zapadania się, niestabilności, chwiania, kołysania

– Często występują bez konkretnej przyczyny lub też mogą być wywołane zmianą pozycji ciała. Nierzadko towarzyszą im inne objawy, takie jak zaburzenia widzenia, szumy uszne, uczucie pełności w uchu, niedosłuch, bóle głowy czy też objawy wegetatywne, czyli nudności, wymioty etc.  – wyjaśnia Izabela Głowicka, laryngolog z Białegostoku.

Dobre funkcjonowanie układu równowagi zależy od współdziałania narządu przedsionkowego, narządu wzroku, receptorów czucia głębokiego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu utrzymujemy właściwą postawę ciała (w spoczynku i w ruchu) i widzimy stabilny obraz.

– Kiedy w tym układzie pojawia się uszkodzenie, pacjent może odczuwać zawroty głowy. Ze względu na lokalizację występowania patologii zawroty głowy dzielimy na obwodowe i ośrodkowe – wyjaśnia specjalistka i dodaje, że zaburzenia obwodowe związane są głównie z uszkodzeniem błędnika, natomiast w zaburzeniach ośrodkowych dochodzi do chorobowych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym.

W ośrodkowym układzie nerwowym mogą to być: pourazowe uszkodzenia mózgu, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, guzy móżdżku i pnia mózgu, padaczka, udar niedokrwienny móżdżku i inne choroby naczyniowe, a także stwardnienie rozsiane, migrena przedsionkowa, zespół podkradania tętnicy podobojczykowej.

fot. panthermedia

Zawroty obwodowe mogą być skutkiem zapalenia, urazów mechanicznych, zaburzeń naczyniowych lub nowotworów ucha wewnętrznego, uszkodzenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego czy wodniaka błędnika.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

słuchawki kostne
Witam Posiadam spory ubytek słuch oraz szumy uszne. Z tego powodu boję się używać zwykłych słuchawek, a uwielbiam słuchać audiobooki. Niedawno dowiedziałem się o słuchawkach kostnych, a nawet jedne ...
gość
ubytek słuchu-wyliczenie średniej z częstotliwości
Witam, Czy to możliwe, że od 1.01.2024 weszła tak rewolucyjna zmiana jak rozpoznanie wyniku badania słuchu jak wyliczenie średniej dB z dwój częstotliwości (do tej pory było z 4)?
gość
Szumy / Piski uszne
Witam kilka lat temu w wyniku urazu mechanicznego / ciśnieniowego ucha pękła mi błona bębenkowa i uszkodziła się trąbka słuchowa , jest w tym uchu ubytek słuchu ale nie jakiś wielki , akceptuje to , ...
gość
Zawał ucha
Witam. Czy ktoś przeszedł zawał ucha? Nagle zaczęłam odczuwać pulsowanie w uchu. Po kilku dniach miałam wrażenie przytkania ucha. Jak pojechałam do lekarza, co niestety nie nastąpiło prędko (przymuso...
Reklama:
Reklama: