Reklama:

Chirurgia nawigowana obrazem (ChNO) w zabiegach laryngologicznych

Karolina Kozłowska

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Chirurgia nawigowana obrazem (ChNO) w zabiegach laryngologicznych

Panthermedia

Chirurg

Chirurgia nawigowana obrazem jest jedną z najnowocześniejszych metod zabiegowych w medycynie. Znalazła zastosowanie w zabiegach laryngologicznych, które charakteryzują się małym polem operacyjnym. Szczególnie w operacjach zatok nawigacja stała się wsparciem dla operatora. System ten umożliwia skrócenie procedury chirurgicznej, minimalizowanie ryzyka komplikacji oraz szybszy powrót do zdrowia oraz pełnej funkcjonalności pacjenta. 

Reklama:

GPS w chirurgii?

Termin nawigacja z łac. navigatio - żegluga,  można zdefiniować jako „sztuka bezpiecznego prowadzenia”. Na oceanie żeglarz określa swoją pozycję względem Słońca lub Księżyca i gwiazd. Starożytni Grecy mogli żeglować wyłącznie wzdłuż linii brzegowej, ponieważ obca była im sztuka nawigacji. We współczesnym świecie nawigacja kojarzy nam się z multimedialną mapą, która w kilka sekund znajduje nasz cel , by następnie głosowe polecenia do niego nas doprowadziły. To nie tylko dla naszej wygody stworzono samochodową nawigację, ale także by oszczędzić nam błądzenia po drogach i skrócić czas dojazdu.  

Taki sposób prowadzenia nas do celu zwiększa nasze bezpieczeństwo, bo przecież łatwiej nam jest słuchać głosowych wskazówek, niż śledzić drogę na papierowej mapie. Dokładnie taki sam pomysł przyświecał twórcom nawigowanej chirurgii. Jej głównym atutem jest szybsze dotarcie do miejsca objętego stanem chorobowym (co sumarycznie skraca czas operacji) oraz zwiększenie precyzji wykonywanej procedury chirurgicznej.

Koncepcja ustalenia topografii poszczególnych elementów anatomicznych znalazła zastosowanie przede wszystkim w zabiegach minimalnie inwazyjnych oraz takich, które są przeprowadzane na małym polu operacyjnym.

Wyżej wymienione cechy są charakterystyczne dla zabiegów laryngologicznych. Procedury chirurgiczne we wnętrzu jamy nosa, operacje zatok czy otochirurgia obejmują bardzo małe  struktury anatomiczne ze stosunkowo bogatym zaopatrzeniem przez nerwy i naczynia. 

Jak wygląda medyczny GPS?

Nawigacja operacyjna umożliwia chirurgowi dokładne śródoperacyjne określenie miejsca w tkankach pacjenta, w  którym znajduje się aktualnie używany instrument chirurgiczny. System nawigacji składa się z satelit monitorujących, wskaźników referencyjnych (elementów, które umieszczane są w ciele pacjenta) oraz „znaczników”, które znajdują się na narzędziach chirurgicznych, a które umożliwiają ich dokładną lokalizację w tkankach pacjenta.

fot. shutterstock

System nawigacyjny udziela ciągłego wsparcia chirurgowi, niczym pilot siedzący na fotelu obok kierowcy. Głównym zadaniem tego systemu jest łączenie obrazu ‘nawigowanego’ z endoskopowym. Podobnie jak to dzieje się w przypadku naszej multimedialnej mapy, która wspiera nasze podróżowanie. Satelita lokalizuje nasze położenie, przesyła dane do naszej smartfona i pokazuje je na wyświetlaczu. W chirurgii operator widzi na ekranie monitora obraz konkretnej struktury anatomicznej, na której aktualnie jest przeprowadzany zabieg oraz precyzyjną lokalizacje mikronarzędzi, którymi się posługuje. 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Nos

gość
Problem z zatokami. Wyniki TK
Witam. Od pół roku męczy mnie zatkana lewa strona nosa. Zrobiłem rtg zatok, po czym wyszlo ze lewa strona zatkana. Dostałem antybiotyk, nie pomogło. Dostalem skierowanie na tk, w ktorym wyszło : calk...
Dziwna wydzielina z nosa
Dzien dobry. W sierpniu zeszłego roku przeszłam prawdopodobnie zapalenie ucha/zatok- ból ucha, nosa, zębów. Dostałam antybiotyk jednak katar i zatkany nos utrzymuje się nadal z większym lub mniejsz...
gość
TK zatok
Mam pytanko czy mając zabieg w lipcu przegrody nosowej a tomograf zatok zrobię teraz w lutym to opis będzie adekwatny czy lepiej zrobić bliżej terminu zabiegu?Czy nie będzie to miało znaczenia?
zespół pustego nosa
Czy zespół pustego nosa może zrobić się tylko w jednej dziurce nosa? Mój syn ma takie objawy a jest po zabiegu septoplastyki + konchoplastyki małżowin dolnych
gość
Narośl w nosie
Od dłuższego czasu mam narośl w nosie. Jest twarda, nie boli, nie przeszkadza. Zamieszczam zdjęcie, nie jest wyraźne, samemu ciężko wykonać dobre zdjęcie, ale mam nadzieję, że uda się to zdiagnozować...
gość
Zatoki?
Dzień Dobry Wynik TK 02.04.2021 Zatoki przynosowe prawidłowo do wieku rozwinięte i upowietrzone. Kompleksy ujściowo przewodowe obustronnie drożne. Skrzywienie kostnej przegrody nosa w lewo. Wynik R...
Reklama:
Reklama: