1 maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy (World Asthma Day – WAD), święto zostało ustanowione z inicjatywy Globalnej Inicjatywy na Rzecz Astmy (GINA) w 1998 roku. W pierwszym roku obchody zorganizowano w 35 krajach – obecnie Światowy Dzień Astmy celebrowany jest w blisko 100 państwach. Zgodnie z hasłem tego święta: „Nigdy nie jest za wcześnie, nigdy nie jest za późno – zawsze jest odpowiedni moment, aby zająć się chorobą dróg oddechowych”.
Celem wydarzenia jest wsparcie chorujących na nią osób, zapewniając im najlepszą możliwą opiekę medyczną, oraz pogłębienie świadomości dotyczącej problemu astmy w społeczeństwie i zachęcaniu do wykonywania badań tych, którzy mogą mieć problemy ze zdrowiem właśnie na tym tle. Szacuje się, że w Polsce obecnie żyje około 4 milionów cierpiących na tę chorobę, z czego przeszło połowa nie ma o tym pojęcia.
Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Zazwyczaj posiada podłoże alergicznie bądź skorelowane ze schorzeniami o charakterze atopowym. Swój udział w chorobie mogą mieć również czynniki środowiskowe – choćby niesprzyjające i szkodliwe warunki pracy.
Każdy, kto permanentnie kaszle, ma świszczący oddech i dokucza mu uczucie duszności i ściskania w klatce piersiowej, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza i ustalić podłoże tych dolegliwości. Mogą one stanowić o zachorowaniu na astmę bądź w jakiś inny sposób być z nią związane. U osób z niekontrolowaną czy też niezdiagnozowaną tą jednostką chorobową objawy są zdecydowanie bardziej nasilone i występują nawet codziennie, ale nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Towarzyszący dyskomfort utrudnia choremu spanie, a także życie zawodowe i prywatne. Niekontrolowana astma może się zaostrzyć i wtedy chory zostaje skierowany do szpitala. Żeby temu zapobiec, należy stosować systematycznie produkty medyczne, które do procesu leczenia włączy lekarz. W terapii astmy równie ważne jest unikanie alergenów, które powodują eskalację objawów u uczulonego na nie, a także odczulanie, czyli immunoterapia swoista.