Reklama:

Światowy Dzień Astmy

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Światowy Dzień Astmy

Shutterstock

Matka wykonująca inhalację dziecku

1 maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy (World Asthma Day – WAD), święto zostało ustanowione z inicjatywy Globalnej Inicjatywy na Rzecz Astmy (GINA) w 1998 roku. W pierwszym roku obchody zorganizowano w 35 krajach – obecnie Światowy Dzień Astmy celebrowany jest w blisko 100 państwach. Zgodnie z hasłem tego święta: „Nigdy nie jest za wcześnie, nigdy nie jest za późno – zawsze jest odpowiedni moment, aby zająć się chorobą dróg oddechowych”.

Reklama:

Celem wydarzenia jest wsparcie chorujących na nią osób, zapewniając im najlepszą możliwą opiekę medyczną, oraz pogłębienie świadomości dotyczącej problemu astmy w społeczeństwie i zachęcaniu do wykonywania badań tych, którzy mogą mieć problemy ze zdrowiem właśnie na tym tle. Szacuje się, że w Polsce obecnie żyje około 4 milionów cierpiących na tę chorobę, z czego przeszło połowa nie ma o tym pojęcia.

Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Zazwyczaj posiada podłoże alergicznie bądź skorelowane ze schorzeniami o charakterze atopowym. Swój udział w chorobie mogą mieć również czynniki środowiskowe – choćby niesprzyjające i szkodliwe warunki pracy.

Każdy, kto permanentnie kaszle, ma świszczący oddech i dokucza mu uczucie duszności i ściskania w klatce piersiowej, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza i ustalić podłoże tych dolegliwości. Mogą one stanowić o zachorowaniu na astmę bądź w jakiś inny sposób być z nią związane. U osób z niekontrolowaną czy też niezdiagnozowaną tą jednostką chorobową objawy są zdecydowanie bardziej nasilone i występują nawet codziennie, ale nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Towarzyszący dyskomfort utrudnia choremu spanie, a także życie zawodowe i prywatne. Niekontrolowana astma może się zaostrzyć i wtedy chory zostaje skierowany do szpitala. Żeby temu zapobiec, należy stosować systematycznie produkty medyczne, które do procesu leczenia włączy lekarz. W terapii astmy równie ważne jest unikanie alergenów, które powodują eskalację objawów u uczulonego na nie, a także odczulanie, czyli immunoterapia swoista.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Gardło

gość
Błagam o pomoc bo oszaleje, łupina od popkornu, utkneła w gardle
Błagam o pomoc bo oszaleje, łupina od popkornu, utknęła w gardle. Byłem na ostrym dyżurze Pani nic nie znalazła. Szukała tam głęboko a to wydaje mi się że to siedzi gdzieś w okolicy migdałków językow...
gość
Drapanie w gardle powodujące ataki kaszlu
Od kilku tygodni mam utrzymujący się stan drapania po bokach gardła które to prowokuje ataki kaszlu.Jestem już wymęczona tym stanem rzeczy.Lekarz sugerują nawilżanie gardła ale nie wiele to zmienia.C...
gość
język
pojawiło mi się coś takiego dzisiaj na języku boli mnie gdy coś przełykam lub jem co to jest? jak leczyć?
gość
Kulka na migdale
Czy ktoś ma moze pomysł, co to może być? Dość twarde, wygląda na podskórne. Po lewej stronie ma migdale.
gość
Dla tych którzy maja zaczerwienione gardło razem z krtania
Robił ktoś testy na błonice,czytając kilka tematów to laryngolodzy nie potrafią wystawić diagnozy jedynie wysylaja nas na paciorkowce w gdzie 95% wychodzi ujemnie.A gardło wyglada tak samo.
gość
Zmiany w jamie ustnej
Czesc! zmiany ustne pojawiły się w ciągu godziny. Miesiąc temu rzuciłam palenie, myję zęby dwa razh dziennie. Co to może byc? Odcisnęły mi się zęby, mam jakieś żółte kulki, tak jakby opryszczkę. Na z...
Reklama:
Reklama: