Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej nazywana jest inaczej żabką. Pomimo tak ładnej nazwy może ona przysporzyć pacjentom wielu problemów. Występuje ona zarówno u kobiet jak i u mężczyzn w każdym wieku, choć z przewagą u płci żeńskiej. Mamy z nią do czynienia w drugiej dekadzie życia a przyczyną powstawania jest zaburzenie w odpływie śliny w konsekwencji zaczopowania przewodu wyprowadzającego ślinianki.
Do zablokowania może dojść między innymi podczas: urazów w okolicy podjęzykowej, blizn, stanu zapalnego, zwłóknienia przewodu ślinowego czy kamicy ślinianek. W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów należ zgłosić się do laryngologa.
Objawy i przebieg torbieli zastoinowej ślinianki podjęzykowej
Zablokowanie normalnego i sprawnego odpływu śliny prowadzi do jej zalegania, wypchnięcia języka ku górze i przodowi, dysfagii, problemów z mową (jest ona utrudniona gdy torbiel się powiększa) oraz obrzęku okolicy podjęzykowej. Podczas wywiadu z pacjentem oraz przy badaniu laryngologicznym lekarz jest w stanie odpowiedzieć na pytanie czy mamy do czynienia z żabką. Widoczne jest bowiem w okolicy podjęzykowej zgrubienie/ uwypuklenie o kolorze niebieskawym w którym nagromadzona jest określona ilość śluzu. Zdarza się tak, że torbiel może pęknąć sama po czym jednak znów ma tendencje do odbudowywania się.
Leczenie torbieli zastoinowej ślinianki podjęzykowej
Leczenie żabki związane jest z jej usunięciem wraz ze ślinianką- by nie powracała. Zabieg wykonywany jest przez laryngologa - chirurga po wcześniejszym przygotowaniu pacjenta. Po zabiegu należy przestrzegać wszelkich zasad ustalonych z lekarzem. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy je natychmiast zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.