Chrypka manifestuje się matowym, szorstkim głosem. Powstaje w wyniku zaburzenia drgań fałdów głosowych wskutek ich uszkodzenia lub z powodu uszkodzenia mięśni krtani lub ich unerwienia.
Jeśli chodzi o przyczyny chrypki mogą to być pierwotne choroby krtani takie jak: ostre zapalenie krtani, gardła lub nagłośni, zawodowe nadużywanie głosu, narażenie na dym tytoniowy, refluks żołądkowo-przełykowy, ciało obce. Wśród wtórnych przyczyn wymienić można osłabienie mięśni gardłowych w przebiegu miastenii, niedoczynności tarczycy, przewlekłej kortykoterapii. Przyczyną chrypki mogą być również choroby autoimmunologiczne.
Objawy i przebieg chrypki
Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga chrypka, która trwa ponad dwa tygodnie, szczególnie u palaczy oraz taka, której towarzyszą inne objawy takie jak: duszność, krwioplucie, zaburzenia połykania czy ból podczas mowy. W przypadku, gdy chrypka występuje w przebiegu infekcji – zwykle przebieg jest łagodny i ustępuje samoistnie.
Leczenie chrypki
Leczenie w przypadku chrypki towarzyszącej infekcjom sprowadza się jedynie do oszczędzania głosu, ważne jest ograniczenie narażenia na dym tytoniowy, picie dużej ilości płynów. Powinno się również zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza. Antybiotyki powinny być stosowane jedynie w przypadkach podejrzanych o nadkażenie bakteryjne. W przypadku chrypki, która jest wtórna do innych chorób przewlekłych, leczenia wymaga przede wszystkim choroba podstawowa.